Council

Jump to:  2017 - 2018 Meeting Schedule Member Listing Meeting Archives

GEC Meetings

The GEC meets monthly on the third Wednesday of each month during the academic year at 3:30 – 5:00 pm.

GEC Membership

(as outlined in the KSU University Handbook- 3.1.2 Shared Governance and Committees)

General Education Council, GEC (permanent) – assigned to the Faculty Senate and advisory to the Associate Vice President for Curriculum

a. Purpose: The General Education Council serves as an advocate for and facilitator of the general education program on the KSU campus. It is the voice that speaks for the general education program, much as the academic departments speak for their majors. Its goal is to develop and maintain a unified, integrated, and effective general education program. The council is advisory and submits proposals to the UPCC.

b. Membership: The council is chaired by the Faculty Director of General Education. General education coordinators are those faculty/administrators who coordinate general education activities in their respective departments and function as liaisons between those departments and the council.

i. TF 24: one general education coordinator from each discipline represented in the core: anthropology; art and design; molecular and cellular biology; ecology, evolution, and organismal biology; chemistry; communication; composition; criminal justice; dance; economics; foreign language; geography; history; interdisciplinary studies; literature; mathematics; music; philosophy; physics; political science; psychology; sociology; statistics; and theatre and performance studies.
ii. The coordinator of WELL 1000.
iii. A director from the Department of First-Year Programs (either the Director of the First-Year Seminar or the Director for Learning Communities).
iv. One representative from the Bagwell College of Education.
v. One representative from the Southern Polytechnic College of Engineering and Engineering Technology.
vi. One representative from the College of Architecture and Construction Management.
vii. One representative from the College of Computing and Software Engineering.
viii. One representative from the Honors College.

c. Term: 2 years

New Course Proposals for General Education Courses

New course proposals for general education courses require approval by the GEC before the proposal is reviewed by the UPCC.

New course proposals for general education courses undergo two readings. However, the GEC may opt to waive the second reading of a specific proposal.

The GEC requests that proposals be submitted to the GEC Chair one week prior the first reading of the new course proposal by the GEC.

^top

Schedule

Click on the dates below for more information about each meeting.

All meetings (except the retreat) will occur on the 3rd Wednesday of the month from 3:30 - 5pm.

Download the pdf of meeting times and proposal deadlines here.

2017 - 2018

  • Retreat, 1:00 - 4:00pm, Prillaman Hall, Room 1103

  • Location: Kennesaw Hall 1302

    • Agenda
    • Minutes

    Proposal Deadline: September 13, 2017

  • Location: Clendenin Hall 1009

    • Agenda
    • Minutes

    Proposal Deadline: October 11, 2017

  • Location: Clendenin Hall 1009

    • Agenda
    • Minutes

    Proposal Deadline: November 8, 2017

  • Location: Clendenin Hall 1009

    • Agenda
    • Minutes

    Proposal Deadline: January 10, 2018

  • Location: Clendenin Hall 1009

    • Agenda
    • Minutes

    Proposal Deadline: February 14, 2018

  • Location: Clendenin Hall 1009

    • Agenda
    • Minutes

    Proposal Deadline: March 14, 2018

  • Location: Clendenin Hall 1009

    • Agenda
    • Minutes

    Proposal Deadline: April 11, 2018

^top

Member Listing

    • Member Name
      Council Status
      Department 
    • Brian Artese
      Voting Member 
      Literature
    • Margaret Baldwin Pendergrass
      Voting Member
      Theatre and Performance Studies 
    • Natalie Berry
      Voting Member
      Dance
    • Cathy Bradford
      Voting Member
      First-Year and Transition Studies
    • Joy Brookshire
      Voting Member
      Biology
    • Beth Burmester
      Voting Member
      Composition
    • Nancy Burney
      Voting Member
      Statistics 
    • Sam Delgado
      Voting Member
      College of Architecture and Construction Management 
    • Tom Doleys
      Voting Member
      Political Science 
    • Murat Doral
      Voting Member
      Economics
    • Edward Eanes
      Voting Member
      Music 
    • Monica Gerda
      Voting Member
      Health Promotion and Physical Education
    • Emily Holler
      Voting Member
      Communication
    • Debbie Hutchinson
      Voting Member
      Art
    • Lee Langub
      Voting Member
      Bagwell College of Education
    • Matt Laposata
      Voting Member
      College of Science and Mathematics
    • Timothy Mathews
      Voting Member
      Economics
    • Ashley McClure
      Voting Member
      College of Computing and Software Engineering 
    • Corinne McNamara
      Voting Member
      Psychology
    • Louis Meng
      Voting Member
      Foreign Languages
    • Huggins Msimanga
      Voting Member
      Chemistry
    • David Parker
      Voting Member
      History
    • Russ Patrick
      Voting Member
      Physics
    • Trina Queen
      Voting Member
      Interdisciplinary Studies 
    • Susan Rouse
      Voting Member
      Philosophy
    • Debarati Sen
      Voting Member
      Anthropology
    • Val Sooklal
      Voting Member
      Southern Polytechnic College of Engineering and Engineering Technology 
    • Lynn Stallings
      Voting Member
      Honors College
    • Brian Starks 
      Voting Member
      Sociology
    • Brad Suther
      Voting Member
      Geography
    • Bruce Thomas
      Voting Member
      Mathematics 
    • Chris Totten
      Voting Member
      Criminal Justice 
    • Rachel Blase
      Non-voting Member
      Teacher Education Advisement Ctr 
    • Jamie Grimes
      Non-voting Member 
      Office of Academic Affairs 
    • Sarah Holliday
      Non-voting Member
      Office of Academic Affairs 
    • Chris Hutt
      Non-voting Member 
      Office of Academic Affairs 
    • Amy Jones
      Non-voting Member 
      Office of Academic Affairs 
    • Julie Newell
      Non-voting Member 
      Office of Academic Affairs 
    • Kelley Price
      Non-voting Member
      Technology Enhanced Learning 
    • Jennifer Wells
      Non-voting Member
      Institutional Effectiveness 
    • Val Whittlesey
      Non-voting Member
      Office of Academic Affairs
    • Department
      Council Status
      Member Name
    • Architecture and Construction Management College
      Voting Member
      Bronne Dytoc
    • Anthropology
      Voting Member
      Debarati Sen
    • Art and Design
      Voting Member
      Debra Hutchinson
    • Bagwell College of Education
      Voting Member
      Natasha Thornton
    • Biology - Molecular and Cellular
      Voting Member
      Joy Brookshire
    • Biology - Ecology, Evolution, and Organismal
      Voting Member
      Matt Laposata
    • Chemistry
      Voting Member
      Huggins Msimanga
    • Communication
      Voting Member
      Emily Holler
    • Computing and Software Engineering College
      Voting Member
      Ashley McClure
    • Criminal Justice
      Voting Member
      Chris Totten
    • Dance
      Voting Member
      Natalie Berry
    • Economics
      Voting Member
      Michael Patrono
    • English
      Voting Member
      Rochelle Harris
    • First-Year Seminar or Learning Communities Director
      Voting Member
      Cathy Bradford
    • Foreign Languages
      Voting Member
      Lucie Viankinnou-Brinson
    • Geography
      Voting Member
      Matt Waller
    • Health Promotion and Physical Education
      Voting Member
      Mia Oberlton
    • History
      Voting Member
      David Parker
    • Interdisciplinary Studies
      Voting Member
      Seneca Vaught
    • Literature
      Voting Member
      Brian Artese
    • Mathematics
      Voting Member
      Bruce Thomas
    • Music
      Voting Member
      Edward Eanes
    • Philosophy
      Voting Member
      Susan Rouse
    • Physics
      Voting Member
      Russ Patrick
    • Political Science
      Voting Member
      Tom Doleys
    • Psychology
      Voting Member
      Corinne McNamara
    • Sociology
      Voting Member
      Brian Starks
    • Southern Polytechnic College of Engineering and Engineering Technology
      Voting Member
      Valmiki Sooklal
    • Theatre and Performance Studies
      Voting Member
      Margaret Baldwin
    • Office of the Provost / VPAA
      Non-voting
      Val Whittlesey
    • Office of the Provost / VPAA
      Non-voting
      Jamie Grimes
    • Office of the Provost / VPAA
      Non-voting
      Amy Jones
    • Office of the Provost / VPAA
      Non-voting
      Chris Hutt
    • Office of Institutional Effectiveness
      Non-voting
      Kevin Gwaltney
    • Office of the Provost / VPAA
      Non-voting
      Julie Newell
    • Office of the Provost / VPAA
      Non-voting
      Sarah Holliday
    • Bagwell College of Education
      Non-voting
      Rachel Blase
    • Ecore
      Non-voting
      Elke Leeds
    • Department
      Council Status
      Member Name
    • Architecture and Construction Management College
      Voting Member
      Bronne Dytoc
    • Anthropology
      Voting Member
      Debarati Sen
    • Art and Design
      Voting Member
      Debra Hutchinson
    • Bagwell College of Education
      Voting Member
      Barbara Salyer
    • Biology - Molecular and Cellular
      Voting Member
      Joy Brookshire
    • Biology - Ecology, Evolution, and Organismal
      Voting Member
      Matt Laposata
    • Chemistry
      Voting Member
      Huggins Msimanga
    • Communication
      Voting Member
      Jan Phillips
    • Computing and Software Engineering College
      Voting Member
       
    • Criminal Justice
      Voting Member
      Chris Totten
    • Dance
      Voting Member
      Sara Holmes
    • Economics, Finance, and Quantitative Analysis
      Voting Member
      Michael Patrono
    • English
      Voting Member
      Letizia Guglielmo
    • First-Year Seminar or Learning Communities Director
      Voting Member
      Cathy Bradford
    • Foreign Languages
      Voting Member
      Lucie Vankinnou-Brinson
    • Geography
      Voting Member
      Matt Waller
    • Health Promotion and Physical Education
      Voting Member
      Amy Howton
    • History
      Voting Member
      Ryan Ronnenberg
    • Interdisciplinary Studies
      Voting Member
      Seneca Vaught
    • Mathematics
      Voting Member
      Bruce Thomas
    • Music
      Voting Member
      Edward Eanes
    • Philosophy
      Voting Member
      Susan Rouse
    • Physics
      Voting Member
      Erin Sutherland
    • Political Science
      Voting Member
      Tom Doleys
    • Psychology
      Voting Member
      Corinne McNamara
    • Sociology
      Voting Member
      Jesse Benjamin
    • Southern Polytechnic College of Engineering and Engineering Technology
      Voting Member
      Valmiki Sooklal
    •  Theatre and Performance Studies
      Voting Member
      Margaret Baldwin
    •  Office of the Provost / VPAA
      Nonvoting Member
      Val Whittlesey
    • Office of the Provost / VPAA
      Nonvoting Member
      Jamie Grimes

 

^top

Gen Ed Council Meeting Archives

^top

©